Round Eyeglasses 162411a
Out of stock
Description / Round Eyeglasses 162411a
Round Eyeglasses 162411a are high-quality, elegant frames with a classy full-rim design. The stylish rounded lenses on these frames are nicely complemented by the enticing front design, which has a lovely, modest look, along with the sleek temples on the sides. The enticing finishes make them look even more classy. These lightweight frames are designed with a combination of high-quality materials. Buy these glasses at the best prices with the promise of a great customer experience.
More Information
| SKU | 162411a |
|---|---|
| Frame Width | 132 mm |
| Eye Height | 39 mm |
| Eye Width | 49 mm |
| Nose Bridge | 19 mm |
| Temple Size | 138 mm |
| Size | Medium (131 - 135 mm) |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Round |
| Material | Combination |
| Color | Black |