Round Eyeglasses 154625
Out of stock
Description / Round Eyeglasses 154625
Round Eyeglasses 154625 stylish frames that are super stylish and attractive. The rounded lenses on these frames look absolutely stunning with a bold brow up front that has a stylish nose bridge in the center that suits this look well and nicely joins with sleek temples on the sides that have alluring rounded temple tips on stylish rounded temple tips. These frames come finished in a sophisticated black color that takes this look to a whole new level of allure. These frames are designed from lightweight TR-100 material and are compatible with a wide range of lenses. Buy these glasses at the best prices with the promise of a great customer experience.
More Information
| SKU | 154625 |
|---|---|
| Frame Width | 137 mm |
| Eye Height | 44 mm |
| Eye Width | 50 mm |
| Nose Bridge | 19 mm |
| Temple Size | 141 mm |
| Size | Large (136 - 140 mm) |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Round |
| Material | TR (Lightweight) |
| Color | Black |