Round Eyeglasses 145045-c
Out of stock
Description / Round Eyeglasses 145045-c
The Round Eyeglasses 145045-c are high quality rounded frames with trendy rounded lenses in a delicate full rim design that has a sophisticated look all around. Kudos to its slender temples and sleek black-purple, maroon-black, purple-brown, or purple-printed finish. The modest front of these frames has an angular nose bridge that provides keyhole functionality. These frames are light and have spring hinges, making them comfy all day. Buy these glasses at the best prices with the promise of a great customer experience.
More Information
| SKU | 145045-c |
|---|---|
| Frame Width | 138 mm |
| Eye Height | 45 mm |
| Eye Width | 52 mm |
| Nose Bridge | 17 mm |
| Temple Size | 140 mm |
| Size | Large (136 - 140 mm) |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Round |
| Material | TR (Lightweight) |