Round Eyeglasses 144761
Out of stock
Description / Round Eyeglasses 144761
Round Eyeglasses 144761 have rounded lenses and a beautiful full rim design with slender temples that are highly endorsed by creatively designed hinges and a basic front with a slanted nose bridge that enables keyhole functionality and appealing studs around the corners. The frames' attractiveness is enhanced by their enticing black-gray color. These frames are made by blending top notch materials and come with a number of lens options. Purchase these glasses at a great price and enjoy a pleasant shopping experience.
More Information
| SKU | 144761 |
|---|---|
| Frame Width | 140 mm |
| Eye Height | 42 mm |
| Eye Width | 47 mm |
| Nose Bridge | 20 mm |
| Temple Size | 142 mm |
| Size | Large (136 - 140 mm) |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Round |
| Material | Combination |
| Color | Black-Grey |