Rimless Eyeglasses 186601-c
In stock
Description / Rimless Eyeglasses 186601-c
Rimless Eyeglasses 186601-c are highly alluring and sophisticated rectangle frames featuring a refined rimless design. These frames showcase stylish rectangular lenses beautifully complemented by the sleek nose bridge up front and the distinctive temples on the sides with an appealing two-tone appearance. These frames boast polished finishes that add a refined touch of elegance to their timeless appeal. These frames are crafted from titanium, making them durable and long-lasting. Add these glasses to your attire at the best prices, with the promise of a pleasant customer experience.
More Information
| SKU | 186601-c |
|---|---|
| Frame Width | 144 mm |
| Eye Height | 42 mm |
| Eye Width | 55 mm |
| Nose Bridge | 18 mm |
| Temple Size | 145 mm |
| Size | X-Large (> 140 mm) |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | Titanium |