Rimless Eyeglasses 185263-c
In stock
Why us:
16 years in business
Over 100k customer reviews
Easy exchange and returns
24/7 Customer Service
TERMS: We are pleased to offer a 50% + BOGO discount on all lenses, coatings, and tints excluding rush service. Please note that this discount does not apply to rush orders lenses. Discounts on frames are clearly indicated where applicable.
Description / Rimless Eyeglasses 185263-c
Rimless Eyeglasses 185263-c are high-quality, alluring-looking rectangle frames featuring a classy rimless design. The stylish rectangle lenses are enhanced by an enticing nose bridge at the front and paired with stylized temples on the sides. Finished in classy tones that add a touch of finesse to their retro-inspired allure, these frames are crafted from lightweight metal, ensuring comfortable all-day wear while maintaining a refined and polished look. Add these glasses to your attire at the best prices, with the promise of a pleasant customer experience.
More Information
| SKU | 185263-c |
|---|---|
| Frame Width | 140 mm |
| Eye Height | 37 mm |
| Eye Width | 54 mm |
| Nose Bridge | 18 mm |
| Temple Size | 140 mm |
| Size | Large (136 - 140 mm) |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | Metal |