Rimless Eyeglasses 185257-c
In stock
Description / Rimless Eyeglasses 185257-c
Rimless Eyeglasses 185257-c are high-quality, alluring-looking rectangle frames featuring a classy rimless design. The stylish rectangle lenses are enhanced by an enticing nose bridge at the front and paired with stylized temples on the sides showcasing subtle textured details. Finished in a classy gold tone that adds a touch of finesse to their retro-inspired allure, these frames are crafted from lightweight metal, ensuring comfortable all-day wear. Buy these glasses at the best prices with the promise of a great customer experience.
More Information
| SKU | 185257-c |
|---|---|
| Frame Width | 137 mm |
| Eye Height | 38 mm |
| Eye Width | 53 mm |
| Nose Bridge | 18 mm |
| Temple Size | 140 mm |
| Size | Large (136 - 140 mm) |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | Metal |