Rimless Eyeglasses 185251-c
In stock
Why us:
16 years in business
Over 100k customer reviews
Easy exchange and returns
24/7 Customer Service
TERMS: We are pleased to offer a 50% + BOGO discount on all lenses, coatings, and tints excluding rush service. Please note that this discount does not apply to rush orders lenses. Discounts on frames are clearly indicated where applicable.
Description / Rimless Eyeglasses 185251-c
Rimless Eyeglasses 185251-c are highly alluring and elegant-looking rectangle frames featuring a classy rimless design. The stylish rectangle lenses are beautifully complemented by the retro-inspired aesthetics of the rimless structure, highlighted by an enticing nose bridge and paired with stylized temples on the sides. Finished in sophisticated tones that enhance their visual appeal, these frames are crafted from lightweight metal, ensuring comfortable all-day wear. Add these glasses to your attire at the best prices, with the promise of a pleasant customer experience.
More Information
| SKU | 185251-c |
|---|---|
| Frame Width | 142 mm |
| Eye Height | 39 mm |
| Eye Width | 54 mm |
| Nose Bridge | 18 mm |
| Temple Size | 140 mm |
| Size | X-Large (> 140 mm) |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | Metal |