Rimless Eyeglasses 185204-c
In stock
Why us:
16 years in business
Over 100k customer reviews
Easy exchange and returns
24/7 Customer Service
TERMS: We are pleased to offer a 50% + BOGO discount on all lenses, coatings, and tints excluding rush service. Please note that this discount does not apply to rush orders lenses. Discounts on frames are clearly indicated where applicable.
Description / Rimless Eyeglasses 185204-c
Rimless Eyeglasses 185204-c are highly alluring and elegant-looking frames featuring a classy rimless design. The stylish cat-eye lenses are enhanced by an enticing nose bridge and paired with sleek, slender temples on the sides. Finished in sophisticated tones that make them even more eye-catching, these frames are crafted from lightweight metal, ensuring comfortable all-day wear while maintaining a refined and polished appearance. Purchase these glasses at the best prices with the promise of a quality customer experience.
More Information
| SKU | 185204-c |
|---|---|
| Frame Width | 129 mm |
| Eye Height | 44 mm |
| Eye Width | 52 mm |
| Nose Bridge | 18 mm |
| Temple Size | 140 mm |
| Size | Small (125 - 130 mm) |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Progressive |
| Frame Shape | Cat-Eye |
| Material | Metal |