Rimless Eyeglasses 185104
In stock
Why us:
16 years in business
Over 100k customer reviews
Easy exchange and returns
24/7 Customer Service
TERMS: We are pleased to offer a 50% + BOGO discount on all lenses, coatings, and tints excluding rush service. Please note that this discount does not apply to rush orders lenses. Discounts on frames are clearly indicated where applicable.
Description / Rimless Eyeglasses 185104
Rimless Eyeglasses 185104 are highly alluring and elegant rectangle frames with a classy rimless design. The stylish rectangle lenses are beautifully complemented by the retro aesthetics of the rimless frame, featuring an enticing nose bridge and appealing temples on the sides with intricate detailing. The classy black finish adds a refined touch of finesse to their retro allure. Crafted from a combination of lightweight metal and TR-90 material, these frames feature spring hinges for a comfortable and pleasant fit. Purchase these glasses at the best prices with the promise of a quality customer experience.
More Information
| SKU | 185104 |
|---|---|
| Frame Width | 140 mm |
| Eye Height | 40 mm |
| Eye Width | 56 mm |
| Nose Bridge | 18 mm |
| Temple Size | 140 mm |
| Size | Large (136 - 140 mm) |
| Frame Features | Spring Hinges |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | Combination |
| Color | Black |