Rimless Eyeglasses 184536-c
In stock
Why us:
16 years in business
Over 100k customer reviews
Easy exchange and returns
24/7 Customer Service
TERMS: We are pleased to offer a 50% + BOGO discount on all lenses, coatings, and tints excluding rush service. Please note that this discount does not apply to rush orders lenses. Discounts on frames are clearly indicated where applicable.
Description / Rimless Eyeglasses 184536-c
Rimless Eyeglasses 184536-c are highly alluring and elegant rectangle frames with a classy rimless design. The stylish rectangle lenses are beautifully complemented by a sleek nose bridge and enticing slender temples on the sides, featuring a lovely two-tone look. These frames boast classy finishes that enhance their eye-catching appeal. Crafted from lightweight materials and equipped with spring hinges, they ensure a comfortable and pleasant fit for all-day wear. Purchase these glasses at the best prices with the promise of a quality customer experience.
More Information
| SKU | 184536-c |
|---|---|
| Frame Width | 136 mm |
| Eye Height | 36 mm |
| Eye Width | 53 mm |
| Nose Bridge | 18 mm |
| Temple Size | 138 mm |
| Size | Large (136 - 140 mm) |
| Frame Features | Spring Hinges |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | Metal |