Rimless Eyeglasses 184516-c
In stock
Description / Rimless Eyeglasses 184516-c
Rimless Eyeglasses 184516-c are highly alluring and elegant rectangle frames with a classy rimless design. The stylish rectangle lenses are beautifully complemented by a sleek nose bridge up front and enticing slender temples on the sides. These frames feature classy finishes that add a refined touch of finesse to their retro allure. Crafted from lightweight metal, they ensure comfortable all-day wear while maintaining a polished and sophisticated look. Add these glasses to your attire at the best prices, with the promise of a pleasant customer experience.
More Information
| SKU | 184516-c |
|---|---|
| Frame Width | 136 mm |
| Eye Height | 40 mm |
| Eye Width | 54 mm |
| Nose Bridge | 17 mm |
| Temple Size | 138 mm |
| Size | Large (136 - 140 mm) |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | Metal |