Rimless Eyeglasses 184443-c
In stock
Description / Rimless Eyeglasses 184443-c
Rimless Eyeglasses 184443-c are highly alluring and elegant-looking rectangle frames with a classy rimless design. The stylish rectangle lenses on these frames are beautifully complemented by the refined aesthetics of the rimless design, featuring an enticing nose bridge up front and sleek, slender temples on the sides. These frames come with sophisticated finishes that lend a nice touch of finesse to their polished, elegant look. Designed from lightweight metal and equipped with spring hinges, they offer a cozy, snug fit for comfortable all-day wear. Buy these glasses at the best prices with the promise of a great customer experience.
More Information
| SKU | 184443-c |
|---|---|
| Frame Width | 134 mm |
| Eye Height | 36 mm |
| Eye Width | 53 mm |
| Nose Bridge | 17 mm |
| Temple Size | 138 mm |
| Size | Medium (131 - 135 mm) |
| Frame Features | Spring Hinges |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | Metal |