Rimless Eyeglasses 184438-c
In stock
Why us:
16 years in business
Over 100k customer reviews
Easy exchange and returns
24/7 Customer Service
TERMS: We are pleased to offer a 50% + BOGO discount on all lenses, coatings, and tints excluding rush service. Please note that this discount does not apply to rush orders lenses. Discounts on frames are clearly indicated where applicable.
Description / Rimless Eyeglasses 184438-c
Rimless Eyeglasses 184438-c are high-quality, alluring looking rectangle frames with a classy rimless design. This sophisticated rimless style effortlessly enhances any outfit with its refined aesthetics and features a sleek nose bridge up front along with enticing slender temples on the sides. These frames boast elegant finishes that lend a nice touch of finesse to their retro allure. Crafted from lightweight metal and equipped with spring hinges, they provide exceptional comfort for all-day wear. Purchase these glasses at the best prices with the promise of a quality customer experience.
More Information
| SKU | 184438-c |
|---|---|
| Frame Width | 134 mm |
| Eye Height | 36 mm |
| Eye Width | 53 mm |
| Nose Bridge | 18 mm |
| Temple Size | 138 mm |
| Size | Medium (131 - 135 mm) |
| Frame Features | Spring Hinges |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | Metal |