Rimless Eyeglasses 184428-c
In stock
Why us:
16 years in business
Over 100k customer reviews
Easy exchange and returns
24/7 Customer Service
TERMS: We are pleased to offer a 50% + BOGO discount on all lenses, coatings, and tints excluding rush service. Please note that this discount does not apply to rush orders lenses. Discounts on frames are clearly indicated where applicable.
Description / Rimless Eyeglasses 184428-c
Rimless Eyeglasses 184428-c are high-quality and alluring rectangular frames featuring a classy rimless design. The stylish rectangular lenses are complemented by a sleek nose bridge and enticing slender temples on the sides. These frames boast sophisticated finishes that blend beautifully with their retro-inspired allure for a more refined look. Crafted from lightweight metal, they ensure comfortable all-day wear while maintaining a stylish and elegant appearance. Add these glasses to your attire at the best prices, with the promise of a pleasant customer experience.
More Information
| SKU | 184428-c |
|---|---|
| Frame Width | 136 mm |
| Eye Height | 38 mm |
| Eye Width | 54 mm |
| Nose Bridge | 18 mm |
| Temple Size | 138 mm |
| Size | Large (136 - 140 mm) |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | Metal |