Rimless Eyeglasses 170951-c
In stock
Description / Rimless Eyeglasses 170951-c
Rimless Eyeglasses 170951-c are high-quality, elegant looking rectangle frames with a classy rimless design. The stylish rectangle lenses on these frames are beautifully complemented by the sleek looks of this rimless design that has an enticing nose bridge up front and enticing slender temples on the sides. The sophisticated finishes of these frames refine this dainty look nicely. These frames are designed from lightweight metal and feature spring hinges for a pleasant fit. Buy these glasses at the best prices with the promise of a great customer experience.
More Information
| SKU | 170951-c |
|---|---|
| Frame Width | 132 mm |
| Eye Height | 41 mm |
| Eye Width | 53 mm |
| Nose Bridge | 18 mm |
| Temple Size | 140 mm |
| Size | Medium (131 - 135 mm) |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | Metal |