Rimless Eyeglasses 155704
Out of stock
Description / Rimless Eyeglasses 155704
The wonderful RIMLESS EYEGLASSES 155704 are an extremely stunning and stylish pair of eyeglasses for those who look for retro eyewear. These frames' sleek rectangle lenses are fully complemented by their lovely nose bridge and modest temples. The brown-black finish on these frames is glorious. These frames are comfortable to wear because of the use of spring hinges. These frames are designed by combining high-quality materials. Buy these glasses at the best prices with the surety of a great customer experience.
More Information
| SKU | 155704 |
|---|---|
| Frame Width | 134 mm |
| Eye Height | 32 mm |
| Eye Width | 52 mm |
| Nose Bridge | 18 mm |
| Temple Size | 138 mm |
| Size | Medium (131 - 135 mm) |
| Frame Features | Spring Hinges |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | Combination |
| Color | Brown-Black |