Rectangle Eyeglasses 186847-c
In stock
Why us:
16 years in business
Over 100k customer reviews
Easy exchange and returns
24/7 Customer Service
TERMS: We are pleased to offer a 50% + BOGO discount on all lenses, coatings, and tints excluding rush service. Please note that this discount does not apply to rush orders lenses. Discounts on frames are clearly indicated where applicable.
Description / Rectangle Eyeglasses 186847-c
Rectangle Eyeglasses 186847-c are highly alluring, elegantly designed frames featuring a classy full-rim design. The stylish rectangle lenses are beautifully complemented by a refined front design that offers a modest yet sophisticated appeal, seamlessly joined by dainty, slender temples along the sides. These frames boast polished finishes that add a touch of finesse to their retro-inspired allure. Crafted from a combination of lightweight TR-90 material and metal, they feature spring hinges, ensuring durability along with a comfortable, secure, and pleasant fit for everyday wear. Buy these glasses at the best prices with the promise of a great customer experience.
More Information
| SKU | 186847-c |
|---|---|
| Frame Width | 137 mm |
| Eye Height | 42 mm |
| Eye Width | 49 mm |
| Nose Bridge | 20 mm |
| Temple Size | 140 mm |
| Size | Large (136 - 140 mm) |
| Frame Features | Key Hole, Spring Hinges |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | Combination |