Rectangle Eyeglasses 186370-c
In stock
Description / Rectangle Eyeglasses 186370-c
Rectangle Eyeglasses 186370-c are high-quality attractive rectangle frames with a refined full-rim design. These frames feature stylish rectangle lenses in an elegant front design that has a clean understated look and is complemented by the slender temples on the sides. These frames boast polished finishes that add a subtle touch of sophistication to their professional appeal. These frames are crafted from lightweight TR-90 material and feature a keyhole nose bridge and spring hinges for comfortable wear. Buy these glasses at the best prices with the promise of a great customer experience.
More Information
| SKU | 186370-c |
|---|---|
| Frame Width | 145 mm |
| Eye Height | 45 mm |
| Eye Width | 53 mm |
| Nose Bridge | 21 mm |
| Temple Size | 145 mm |
| Size | X-Large (> 140 mm) |
| Frame Features | Key Hole, Spring Hinges |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | TR (Lightweight) |