Rectangle Eyeglasses 185650
In stock
Why us:
16 years in business
Over 100k customer reviews
Easy exchange and returns
24/7 Customer Service
TERMS: We are pleased to offer a 50% + BOGO discount on all lenses, coatings, and tints excluding rush service. Please note that this discount does not apply to rush orders lenses. Discounts on frames are clearly indicated where applicable.
Description / Rectangle Eyeglasses 185650
Rectangle Eyeglasses 185650 are highly alluring and sophisticated rectangular frames with an elegant full-rim design. These eyeglasses showcase stylish rectangular lenses in a refined front profile complemented by sleek, slender temples. The sophisticated gunmetal finish adds a distinguished touch of finesse to their timeless appeal. Crafted from lightweight metal, these frames feature spring hinges for a comfortable, secure fit that adapts perfectly to your face. Purchase these glasses at the best prices with the promise of a quality customer experience.
More Information
| SKU | 185650 |
|---|---|
| Frame Width | 140 mm |
| Eye Height | 33 mm |
| Eye Width | 55 mm |
| Nose Bridge | 18 mm |
| Temple Size | 145 mm |
| Size | Large (136 - 140 mm) |
| Frame Features | Spring Hinges |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | Metal |
| Color | Gunmetal |