Rectangle Eyeglasses 185609
In stock
Why us:
16 years in business
Over 100k customer reviews
Easy exchange and returns
24/7 Customer Service
TERMS: We are pleased to offer a 50% + BOGO discount on all lenses, coatings, and tints excluding rush service. Please note that this discount does not apply to rush orders lenses. Discounts on frames are clearly indicated where applicable.
Description / Rectangle Eyeglasses 185609
Rectangle Eyeglasses 185609 are highly alluring and elegant-looking rectangle frames with a classy full-rim design. The stylish rectangle lenses are nicely complemented by a stylized front design featuring enticing lens rims and appealing temples on the sides. Finished in a classy dark grey tone, these frames offer a refined and eye-catching appeal. They are designed from lightweight metal and feature spring hinges for a comfortable, pleasant fit. Add these glasses to your attire at the best prices, with the promise of a pleasant customer experience.
More Information
| SKU | 185609 |
|---|---|
| Frame Width | 139 mm |
| Eye Height | 34 mm |
| Eye Width | 54 mm |
| Nose Bridge | 18 mm |
| Temple Size | 145 mm |
| Size | Large (136 - 140 mm) |
| Frame Features | Spring Hinges |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | Metal |
| Color | Black-Grey |