Rectangle Eyeglasses 185588
In stock
Why us:
16 years in business
Over 100k customer reviews
Easy exchange and returns
24/7 Customer Service
TERMS: We are pleased to offer a 50% + BOGO discount on all lenses, coatings, and tints excluding rush service. Please note that this discount does not apply to rush orders lenses. Discounts on frames are clearly indicated where applicable.
Description / Rectangle Eyeglasses 185588
Rectangle Eyeglasses 185588 are exceptionally captivating and sophisticated rectangular frames with an elegant full-rim design. These frames showcase refined rectangular lenses in a polished front design that features an attractive nose bridge and connects to sleek, slender temples on the sides. These frames display a distinguished grey finish for enhanced refinement. These frames are crafted from lightweight metal and incorporate spring hinges for optimal comfort and fit. Buy these glasses at the best prices with the promise of a great customer experience.
More Information
| SKU | 185588 |
|---|---|
| Frame Width | 142 mm |
| Eye Height | 32 mm |
| Eye Width | 55 mm |
| Nose Bridge | 18 mm |
| Temple Size | 145 |
| Size | X-Large (> 140 mm) |
| Frame Features | Spring Hinges |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | Metal |
| Color | Grey |