Rectangle Eyeglasses 185494
In stock
Why us:
16 years in business
Over 100k customer reviews
Easy exchange and returns
24/7 Customer Service
TERMS: We are pleased to offer a 50% + BOGO discount on all lenses, coatings, and tints excluding rush service. Please note that this discount does not apply to rush orders lenses. Discounts on frames are clearly indicated where applicable.
Description / Rectangle Eyeglasses 185494
Rectangle Eyeglasses 185494 are captivating and sophisticated rectangular frames with an elegant full-rim design. These frames showcase stylish rectangular lenses in a refined front profile that exudes subtle charm and connects seamlessly to the sleek, slender temples. These frames display a distinguished brown-grey finish that enhances their striking appeal. Crafted from a combination of lightweight TR-90 material, they deliver exceptional comfort and durability for everyday wear. Add these glasses to your attire at the best prices, with the promise of a pleasant customer experience.
More Information
| SKU | 185494 |
|---|---|
| Frame Width | 142 mm |
| Eye Height | 34 mm |
| Eye Width | 54 mm |
| Nose Bridge | 17 mm |
| Temple Size | 145 mm |
| Size | X-Large (> 140 mm) |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | Combination |
| Color | Brown-Grey |