Rectangle Eyeglasses 185476
In stock
Why us:
16 years in business
Over 100k customer reviews
Easy exchange and returns
24/7 Customer Service
TERMS: We are pleased to offer a 50% + BOGO discount on all lenses, coatings, and tints excluding rush service. Please note that this discount does not apply to rush orders lenses. Discounts on frames are clearly indicated where applicable.
Description / Rectangle Eyeglasses 185476
Rectangle Eyeglasses 185476 are premium sophisticated rectangular frames with an elegant full-rim construction. These eyeglasses showcase refined rectangular lenses beautifully complemented by a refined front profile featuring understated styling, seamlessly connected to gracefully tapered temples. The distinguished black-grey finish adds a refined touch of sophistication to their vintage-inspired appeal. Expertly crafted from a combination of featherweight TR-90 material and durable metal for optimal comfort and longevity. Purchase these glasses at the best prices with the promise of a quality customer experience.
More Information
| SKU | 185476 |
|---|---|
| Frame Width | 146 mm |
| Eye Height | 40 mm |
| Eye Width | 53 mm |
| Nose Bridge | 16 mm |
| Temple Size | 145 mm |
| Size | X-Large (> 140 mm) |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | Combination |
| Color | Black-Grey |