Rectangle Eyeglasses 185471
Out of stock
Why us:
16 years in business
Over 100k customer reviews
Easy exchange and returns
24/7 Customer Service
TERMS: We are pleased to offer a 50% + BOGO discount on all lenses, coatings, and tints excluding rush service. Please note that this discount does not apply to rush orders lenses. Discounts on frames are clearly indicated where applicable.
Description / Rectangle Eyeglasses 185471
Rectangle Eyeglasses 185471 are premium alluring rectangular frames with an elegant full-rim design. These sophisticated frames showcase sleek rectangular lenses in a refined front that features captivating stud rivets embedded around the corners and connects to striking flat temples on the sides. The sleek black finish enhances their eye-catching appeal. Crafted from acetate these frames are durable and long-lasting and spring hinges assure a cozy snug fit. Add these glasses to your attire at the best prices, with the promise of a pleasant customer experience.
More Information
| SKU | 185471 |
|---|---|
| Frame Width | 140 mm |
| Eye Height | 44 mm |
| Eye Width | 52 mm |
| Nose Bridge | 16 mm |
| Temple Size | 137 mm |
| Size | Large (136 - 140 mm) |
| Frame Features | Key Hole |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | Acetate |
| Color | Black |