Rectangle Eyeglasses 185469
In stock
Why us:
16 years in business
Over 100k customer reviews
Easy exchange and returns
24/7 Customer Service
TERMS: We are pleased to offer a 50% + BOGO discount on all lenses, coatings, and tints excluding rush service. Please note that this discount does not apply to rush orders lenses. Discounts on frames are clearly indicated where applicable.
Description / Rectangle Eyeglasses 185469
Rectangle Eyeglasses 185469 are premium, sophisticated rectangle frames featuring an elegant full-rim design. These frames showcase sleek rectangular lenses in a refined front with understated appeal, complemented by striking flat temples on each side. These frames display a sophisticated printed-blue finish that enhances their captivating appearance. These frames are crafted from durable, lightweight TR-90 material and include spring hinges for optimal comfort. Purchase these glasses at the best prices with the promise of a quality customer experience.
More Information
| SKU | 185469 |
|---|---|
| Frame Width | 140 mm |
| Eye Height | 33 mm |
| Eye Width | 52 mm |
| Nose Bridge | 18 mm |
| Temple Size | 140 mm |
| Size | Large (136 - 140 mm) |
| Frame Features | Spring Hinges |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | TR (Lightweight) |
| Color | Printed-Blue |