Rectangle Eyeglasses 185413
In stock
Description / Rectangle Eyeglasses 185413
Rectangle Eyeglasses 185413 are highly alluring and elegant-looking rectangle frames with a classy full-rim design. These frames feature stylish rectangle lenses in a classy front design along with the dainty temples on the sides. The classy grey finish of these frames makes them look even more eye-catching and refined. These frames are designed from lightweight TR-90 material and feature spring hinges for a pleasant and comfortable fit. Purchase these glasses at the best prices with the promise of a quality customer experience.
More Information
| SKU | 185413 |
|---|---|
| Frame Width | 140 mm |
| Eye Height | 38 mm |
| Eye Width | 56 mm |
| Nose Bridge | 16 mm |
| Temple Size | 145 mm |
| Size | Large (136 - 140 mm) |
| Frame Features | Spring Hinges |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | TR (Lightweight) |
| Color | Grey |