Rectangle Eyeglasses 185410
In stock
Why us:
16 years in business
Over 100k customer reviews
Easy exchange and returns
24/7 Customer Service
TERMS: We are pleased to offer a 50% + BOGO discount on all lenses, coatings, and tints excluding rush service. Please note that this discount does not apply to rush orders lenses. Discounts on frames are clearly indicated where applicable.
Description / Rectangle Eyeglasses 185410
Rectangle Eyeglasses 185410 are stylishly designed, appealing-looking rectangle frames with a classy full-rim design. The stylish rectangle lenses on these frames are nicely allured by the classy front design, which is complemented by the stylized temples on the sides. These frames boast a classy black-blue finish that makes them look even more eye-catching. Designed from lightweight TR-90 material, these frames feature a keyhole nose bridge and spring hinges for a pleasant and comfortable fit. Purchase these glasses at the best prices with the promise of a quality customer experience.
More Information
| SKU | 185410 |
|---|---|
| Frame Width | 137 mm |
| Eye Height | 43 mm |
| Eye Width | 51 mm |
| Nose Bridge | 19 mm |
| Temple Size | 145 mm |
| Size | Large (136 - 140 mm) |
| Frame Features | Key Hole, Spring Hinges |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | TR (Lightweight) |
| Color | Black-Blue |