Rectangle Eyeglasses 185409
In stock
Why us:
16 years in business
Over 100k customer reviews
Easy exchange and returns
24/7 Customer Service
TERMS: We are pleased to offer a 50% + BOGO discount on all lenses, coatings, and tints excluding rush service. Please note that this discount does not apply to rush orders lenses. Discounts on frames are clearly indicated where applicable.
Description / Rectangle Eyeglasses 185409
Rectangle Eyeglasses 185409 are high-quality, alluring-looking rectangle frames with a classy full-rim design. The stylish rectangle lenses on these frames are nicely allured by the classy front design that features a lovely two-tone look and is joined by appealing flat temples on the sides. These frames boast a classy matte black tortoise finish that makes them look even more eye-catching. Designed from lightweight TR-90 material, these frames also feature spring hinges for a pleasant and comfortable fit. Add these glasses to your attire at the best prices, with the promise of a pleasant customer experience.
More Information
| SKU | 185409 |
|---|---|
| Frame Width | 140 mm |
| Eye Height | 37 mm |
| Eye Width | 54 mm |
| Nose Bridge | 18 mm |
| Temple Size | 145 mm |
| Size | Large (136 - 140 mm) |
| Frame Features | Spring Hinges |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | TR (Lightweight) |
| Color | Matte Black Tortoise |