Rectangle Eyeglasses 185400
In stock
Description / Rectangle Eyeglasses 185400
Rectangle Eyeglasses 185400 are highly alluring and elegant-looking rectangle frames featuring a classy full-rim design. The stylish rectangle lenses are enhanced by a refined front design with enticing lens rims, paired with sleek flat temples on the sides. Finished in a classy green tone that beautifully complements the retro-inspired allure of these frames, they are crafted from lightweight metal and feature spring hinges for a comfortable and pleasant fit. Buy these glasses at the best prices with the promise of a great customer experience.
More Information
| SKU | 185400 |
|---|---|
| Frame Width | 140 mm |
| Eye Height | 35 mm |
| Eye Width | 55 mm |
| Nose Bridge | 18 mm |
| Temple Size | 145 mm |
| Size | Large (136 - 140 mm) |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | Metal |
| Color | Green |