Rectangle Eyeglasses 185394
In stock
Why us:
16 years in business
Over 100k customer reviews
Easy exchange and returns
24/7 Customer Service
TERMS: We are pleased to offer a 50% + BOGO discount on all lenses, coatings, and tints excluding rush service. Please note that this discount does not apply to rush orders lenses. Discounts on frames are clearly indicated where applicable.
Description / Rectangle Eyeglasses 185394
Rectangle Eyeglasses 185394 are highly alluring and elegant-looking rectangle frames featuring a classy full-rim design. The stylish rectangle lenses are enhanced by a refined front design with a lovely two-tone appearance, paired with stylized flat temples on the sides. Finished in a classy black-gradient tone that adds a touch of finesse to their gorgeous allure, these frames are crafted from lightweight TR-90 material and feature spring hinges for a comfortable and pleasant fit. Buy these glasses at the best prices with the promise of a great customer experience.
More Information
| SKU | 185394 |
|---|---|
| Frame Width | 138 mm |
| Eye Height | 34 mm |
| Eye Width | 54 mm |
| Nose Bridge | 16 mm |
| Temple Size | 145 mm |
| Size | Large (136 - 140 mm) |
| Frame Features | Spring Hinges |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | TR (Lightweight) |
| Color | Black-Gradient |