Rectangle Eyeglasses 185387
In stock
Description / Rectangle Eyeglasses 185387
Rectangle Eyeglasses 185387 are stylishly designed, appealing-looking rectangle frames featuring a classy full-rim design. The stylish rectangle lenses are enhanced by a refined front design with an enticing nose bridge, paired with sleek flat temples on the sides. Finished in classy tones that make them even more eye-catching, these frames are crafted from lightweight metal and feature spring hinges for a comfortable and pleasant fit. Purchase these glasses at the best prices with the promise of a quality customer experience.
More Information
| SKU | 185387 |
|---|---|
| Frame Width | 133 mm |
| Eye Height | 37 mm |
| Eye Width | 51 mm |
| Nose Bridge | 19 mm |
| Temple Size | 140 mm |
| Size | Medium (131 - 135 mm) |
| Frame Features | Spring Hinges |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | Metal |
| Color | Gold |