Rectangle Eyeglasses 185384
In stock
Why us:
16 years in business
Over 100k customer reviews
Easy exchange and returns
24/7 Customer Service
TERMS: We are pleased to offer a 50% + BOGO discount on all lenses, coatings, and tints excluding rush service. Please note that this discount does not apply to rush orders lenses. Discounts on frames are clearly indicated where applicable.
Description / Rectangle Eyeglasses 185384
Rectangle Eyeglasses 185384 are high-quality, alluring-looking rectangle frames featuring a classy full-rim design. The stylish rectangle lenses are enhanced by a refined front design with a subtle, elegant allure, paired with sleek, slender temples on the sides. Finished in a classy blue-black tone that makes them even more eye-catching, these frames are crafted from a combination of lightweight TR-90 material and metal, ensuring both style and comfort. Add these glasses to your attire at the best prices, with the promise of a pleasant customer experience.
More Information
| SKU | 185384 |
|---|---|
| Frame Width | 137 mm |
| Eye Height | 35 mm |
| Eye Width | 54 mm |
| Nose Bridge | 16 mm |
| Temple Size | 150 mm |
| Size | Large (136 - 140 mm) |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | Combination |
| Color | Blue-Black |