Rectangle Eyeglasses 185304-c
In stock
Why us:
16 years in business
Over 100k customer reviews
Easy exchange and returns
24/7 Customer Service
TERMS: We are pleased to offer a 50% + BOGO discount on all lenses, coatings, and tints excluding rush service. Please note that this discount does not apply to rush orders lenses. Discounts on frames are clearly indicated where applicable.
Description / Rectangle Eyeglasses 185304-c
Rectangle Eyeglasses 185304-c are highly alluring-looking rectangle frames featuring a classy half-rim design. The stylish rectangle lenses are enhanced by a refined front structure and paired with dainty temples on the sides, showcasing an appealing two-tone appearance. Finished in classy tones that make them even more eye-catching, these frames are crafted from a combination of lightweight metal and TR-90 material and feature spring hinges for a comfortable and pleasant fit. Add these glasses to your attire at the best prices, with the promise of a pleasant customer experience.
More Information
| SKU | 185304-c |
|---|---|
| Frame Width | 144 mm |
| Eye Height | 38 mm |
| Eye Width | 56 mm |
| Nose Bridge | 17 mm |
| Temple Size | 145 mm |
| Size | X-Large (> 140 mm) |
| Frame Features | Spring Hinges |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | Combination |