Rectangle Eyeglasses 185196
Out of stock
Why us:
16 years in business
Over 100k customer reviews
Easy exchange and returns
24/7 Customer Service
TERMS: We are pleased to offer a 50% + BOGO discount on all lenses, coatings, and tints excluding rush service. Please note that this discount does not apply to rush orders lenses. Discounts on frames are clearly indicated where applicable.
Description / Rectangle Eyeglasses 185196
Rectangle Eyeglasses 185196 are high-quality, alluring-looking rectangle frames featuring a classy full-rim design. The stylish rectangle lenses are enhanced by a refined front design with a modest, elegant appeal, paired with appealing temples on the sides. Finished in sophisticated tones that make them even more eye-catching, these frames are crafted from lightweight TR-90 material and feature spring hinges, ensuring a comfortable and pleasant all-day fit. Buy these glasses at the best prices with the promise of a great customer experience.
More Information
| SKU | 185196 |
|---|---|
| Frame Width | 147 mm |
| Eye Height | 39 mm |
| Eye Width | 58 mm |
| Nose Bridge | 18 mm |
| Temple Size | 150 mm |
| Size | X-Large (> 140 mm) |
| Frame Features | Spring Hinges |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | TR (Lightweight) |
| Color | Black-Red |