Rectangle Eyeglasses 185075
Out of stock
Why us:
16 years in business
Over 100k customer reviews
Easy exchange and returns
24/7 Customer Service
TERMS: We are pleased to offer a 50% + BOGO discount on all lenses, coatings, and tints excluding rush service. Please note that this discount does not apply to rush orders lenses. Discounts on frames are clearly indicated where applicable.
Description / Rectangle Eyeglasses 185075
Rectangle Eyeglasses 185075 are highly alluring and elegant rectangle frames with a classy full-rim design. The stylish rectangle lenses are beautifully complemented by a stylized front featuring enticing stud rivets at the corners, paired with appealing wide flat temples on the sides. The classy tortoise finish adds an eye-catching touch to their sophisticated look. Crafted from lightweight TR-90 material and equipped with spring hinges, these frames ensure a comfortable and pleasant fit for all-day wear. Buy these glasses at the best prices with the promise of a great customer experience.
More Information
| SKU | 185075 |
|---|---|
| Frame Width | 138 mm |
| Eye Height | 39 mm |
| Eye Width | 50 mm |
| Nose Bridge | 19 mm |
| Temple Size | 145 mm |
| Size | Large (136 - 140 mm) |
| Frame Features | Spring Hinges |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | TR (Lightweight) |
| Color | Tortoise |