Rectangle Eyeglasses 185071
In stock
Why us:
16 years in business
Over 100k customer reviews
Easy exchange and returns
24/7 Customer Service
TERMS: We are pleased to offer a 50% + BOGO discount on all lenses, coatings, and tints excluding rush service. Please note that this discount does not apply to rush orders lenses. Discounts on frames are clearly indicated where applicable.
Description / Rectangle Eyeglasses 185071
Rectangle Eyeglasses 185071 are high-quality, alluring rectangle frames featuring a classy full-rim design. The stylish rectangular lenses are beautifully complemented by a refined front design with enticing lens rims, seamlessly joined by dainty temples on the sides that showcase a lovely two-tone look. Crafted from a combination of lightweight metal and TR-90 material, these frames offer durability and comfort, while the spring hinges ensure a pleasant and secure fit for everyday wear. Purchase these glasses at the best prices with the promise of a quality customer experience.
More Information
| SKU | 185071 |
|---|---|
| Frame Width | 136 mm |
| Eye Height | 36 mm |
| Eye Width | 53 mm |
| Nose Bridge | 17 mm |
| Temple Size | 145 mm |
| Size | Large (136 - 140 mm) |
| Frame Features | Spring Hinges |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | Combination |
| Color | Black-Blue |