Rectangle Eyeglasses 185035-c
In stock
Description / Rectangle Eyeglasses 185035-c
Rectangle Eyeglasses 185035-c are highly alluring and elegant rectangle frames with a classy half-rim design. The stylish rectangle lenses are beautifully complemented by a sleek front design featuring an enticing straight nose bridge, paired with sleek slender temples on the sides. These frames boast classy finishes that make them even more eye-catching. Crafted from lightweight metal and equipped with a memory nose bridge, they ensure comfortable all-day wear. Purchase these glasses at the best prices with the promise of a quality customer experience.
More Information
| SKU | 185035-c |
|---|---|
| Frame Width | 137 mm |
| Eye Height | 32 mm |
| Eye Width | 51 mm |
| Nose Bridge | 20 mm |
| Temple Size | 145 mm |
| Size | Large (136 - 140 mm) |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | Metal |