Rectangle Eyeglasses 185005-c
In stock
Description / Rectangle Eyeglasses 185005-c
Rectangle Eyeglasses 185005-c are highly alluring and elegant rectangle frames with a classy half-rim design. The stylish rectangle lenses are beautifully complemented by a sleek front design and stylized temples on the sides featuring a lovely two-tone look. These frames boast the classy finishes that make them look even more eye-catching. These frames are crafted from a combination of lightweight metal and TR-90 material and feature spring hinges for a comfortable and pleasant fit. Add these glasses to your attire at the best prices, with the promise of a pleasant customer experience.
More Information
| SKU | 185005-c |
|---|---|
| Frame Width | 144 mm |
| Eye Height | 42 mm |
| Eye Width | 55 mm |
| Nose Bridge | 18 mm |
| Temple Size | 145 mm |
| Size | X-Large (> 140 mm) |
| Frame Features | Spring Hinges |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | Combination |