Rectangle Eyeglasses 185000
In stock
Why us:
16 years in business
Over 100k customer reviews
Easy exchange and returns
24/7 Customer Service
TERMS: We are pleased to offer a 50% + BOGO discount on all lenses, coatings, and tints excluding rush service. Please note that this discount does not apply to rush orders lenses. Discounts on frames are clearly indicated where applicable.
Description / Rectangle Eyeglasses 185000
Rectangle Eyeglasses 185000 are highly alluring and elegant rectangle frames with a classy full-rim design. The stylish rectangle lenses are set in a gorgeous front design featuring a lovely two-tone look and are complemented by dainty temples on the sides. These frames boast a gorgeous tortoise-purple finish that makes them even more eye-catching. Crafted from lightweight TR-90 material and equipped with spring hinges, they ensure a pleasant and comfortable fit. Buy these glasses at the best prices with the promise of a great customer experience.
More Information
| SKU | 185000 |
|---|---|
| Frame Width | 137 mm |
| Eye Height | 38 mm |
| Eye Width | 54 mm |
| Nose Bridge | 16 mm |
| Temple Size | 140 mm |
| Size | Large (136 - 140 mm) |
| Frame Features | Spring Hinges |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | TR (Lightweight) |
| Color | Tortoise-Purple |