Rectangle Eyeglasses 184977-c
In stock
Why us:
16 years in business
Over 100k customer reviews
Easy exchange and returns
24/7 Customer Service
TERMS: We are pleased to offer a 50% + BOGO discount on all lenses, coatings, and tints excluding rush service. Please note that this discount does not apply to rush orders lenses. Discounts on frames are clearly indicated where applicable.
Description / Rectangle Eyeglasses 184977-c
Rectangle Eyeglasses 184977-c are highly alluring and elegant rectangle frames with a classy full-rim design. The stylish rectangle lenses are set in a stylized front featuring enticing lens rims, complemented by sleek, stylized temples on the sides. These frames boast sophisticated finishes that add a refined touch of finesse to their retro allure. Crafted from lightweight metal and equipped with spring hinges, they ensure a comfortable and pleasant fit. Purchase these glasses at the best prices with the promise of a quality customer experience.
More Information
| SKU | 184977-c |
|---|---|
| Frame Width | 139 mm |
| Eye Height | 36 mm |
| Eye Width | 55 mm |
| Nose Bridge | 17 mm |
| Temple Size | 142 mm |
| Size | Large (136 - 140 mm) |
| Frame Features | Spring Hinges |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | Metal |