Rectangle Eyeglasses 184967-c
In stock
Why us:
16 years in business
Over 100k customer reviews
Easy exchange and returns
24/7 Customer Service
TERMS: We are pleased to offer a 50% + BOGO discount on all lenses, coatings, and tints excluding rush service. Please note that this discount does not apply to rush orders lenses. Discounts on frames are clearly indicated where applicable.
Description / Rectangle Eyeglasses 184967-c
Rectangle Eyeglasses 184967-c are highly alluring and elegant rectangle frames with a classy full-rim design. The stylish rectangle lenses are set in a classy front with enticing lens rims and are joined by sleek, slender temples on the sides. These frames boast classy finishes that add a touch of finesse to their retro allure, making them even more eye-catching. Crafted from lightweight metal and featuring spring hinges, they ensure a comfortable and pleasant fit. Buy these glasses at the best prices with the promise of a great customer experience.
More Information
| SKU | 184967-c |
|---|---|
| Frame Width | 134 mm |
| Eye Height | 36 mm |
| Eye Width | 52 mm |
| Nose Bridge | 16 mm |
| Temple Size | 142 mm |
| Size | Medium (131 - 135 mm) |
| Frame Features | Spring Hinges |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | Metal |