Rectangle Eyeglasses 184901-c
In stock
Why us:
16 years in business
Over 100k customer reviews
Easy exchange and returns
24/7 Customer Service
TERMS: We are pleased to offer a 50% + BOGO discount on all lenses, coatings, and tints excluding rush service. Please note that this discount does not apply to rush orders lenses. Discounts on frames are clearly indicated where applicable.
Description / Rectangle Eyeglasses 184901-c
Rectangle Eyeglasses 184901-c are highly alluring and elegant-looking rectangle frames with a classy full-rim design. The stylish rectangle lenses are beautifully complemented by the stylized front design, featuring alluring stud rivets and enticing lens rims, and are joined by sleek, slender temples on the sides. These frames boast classy finishes that make them look even more eye-catching. Designed from lightweight metal, they feature spring hinges for a pleasant and comfortable fit. Buy these glasses at the best prices with the promise of a great customer experience.
More Information
| SKU | 184901-c |
|---|---|
| Frame Width | 139 mm |
| Eye Height | 40 mm |
| Eye Width | 52 mm |
| Nose Bridge | 15 mm |
| Temple Size | 142 mm |
| Size | Large (136 - 140 mm) |
| Frame Features | Spring Hinges |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | Metal |