Rectangle Eyeglasses 184873-c
In stock
Why us:
16 years in business
Over 100k customer reviews
Easy exchange and returns
24/7 Customer Service
TERMS: We are pleased to offer a 50% + BOGO discount on all lenses, coatings, and tints excluding rush service. Please note that this discount does not apply to rush orders lenses. Discounts on frames are clearly indicated where applicable.
Description / Rectangle Eyeglasses 184873-c
Rectangle Eyeglasses 184873-c are highly alluring and elegant rectangle frames with a classy half-rim design. The stylish rectangle lenses are set in a refined front design, beautifully complemented by the stylized temples on the sides featuring finely carved details. Their classy finishes blend seamlessly with the retro allure for a sophisticated look. These frames are crafted from lightweight metal and feature spring hinges to ensure a comfortable and pleasant fit. Purchase these glasses at the best prices with the promise of a quality customer experience. These glasses will come packaged in a lovely Goggles4U case.
More Information
| SKU | 184873-c |
|---|---|
| Frame Width | 137 mm |
| Eye Height | 34 mm |
| Eye Width | 54 mm |
| Nose Bridge | 16 mm |
| Temple Size | 142 mm |
| Size | Large (136 - 140 mm) |
| Frame Features | Spring Hinges |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | Metal |