Rectangle Eyeglasses 184849-c
In stock
Why us:
16 years in business
Over 100k customer reviews
Easy exchange and returns
24/7 Customer Service
TERMS: We are pleased to offer a 50% + BOGO discount on all lenses, coatings, and tints excluding rush service. Please note that this discount does not apply to rush orders lenses. Discounts on frames are clearly indicated where applicable.
Description / Rectangle Eyeglasses 184849-c
Rectangle Eyeglasses 184849-c are highly alluring and elegantly designed rectangle frames with a classy full-rim profile. The stylish rectangle lenses are complemented by a refined front featuring enticing lens rims, paired with stylized temples adorned with beautifully etched details. Their sophisticated finishes lend a graceful touch of finesse to the retro-inspired look. Crafted from lightweight metal, these frames ensure durability and comfort, with spring hinges providing a pleasant, secure fit. Add these glasses to your attire at the best prices, with the promise of a pleasant customer experience. These glasses will come packaged in a lovely Goggles4U case.
More Information
| SKU | 184849-c |
|---|---|
| Frame Width | 132 mm |
| Eye Height | 34 mm |
| Eye Width | 53 mm |
| Nose Bridge | 17 mm |
| Temple Size | 142 mm |
| Size | Medium (131 - 135 mm) |
| Frame Features | Spring Hinges |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | Metal |