Rectangle Eyeglasses 184801-c
In stock
Why us:
16 years in business
Over 100k customer reviews
Easy exchange and returns
24/7 Customer Service
TERMS: We are pleased to offer a 50% + BOGO discount on all lenses, coatings, and tints excluding rush service. Please note that this discount does not apply to rush orders lenses. Discounts on frames are clearly indicated where applicable.
Description / Rectangle Eyeglasses 184801-c
Rectangle Eyeglasses 184801-c are high-quality, alluring rectangle frames with a classy full-rim design. These frames feature stylish rectangle lenses beautifully complemented by a sleek front design and appealing slender temples on the sides. The sophisticated finishes add a refined touch of finesse to their retro-inspired look. Designed with a combination of lightweight metal and TR-90 material, these frames also feature spring hinges to ensure a comfortable and pleasant fit. Add these glasses to your attire at the best prices, with the promise of a pleasant customer experience.
More Information
| SKU | 184801-c |
|---|---|
| Frame Width | 139 mm |
| Eye Height | 38 mm |
| Eye Width | 56 mm |
| Nose Bridge | 16 mm |
| Temple Size | 145 mm |
| Size | Large (136 - 140 mm) |
| Frame Features | Spring Hinges |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | Combination |