Rectangle Eyeglasses 184182-c
In stock
Description / Rectangle Eyeglasses 184182-c
Rectangle Eyeglasses 184182-c are highly alluring and elegant rectangular frames featuring a classy full-rim design. The stylish rectangular lenses are set in a refined front, complemented by stylized flat temples on the sides with a charming two-tone look and textured details. These frames boast classy finishes that enhance their eye-catching appeal. Crafted from a combination of lightweight metal and TR-90 material, they feature spring hinges to ensure a comfortable and pleasant fit. Buy these glasses at the best prices with the promise of a great customer experience.
More Information
| SKU | 184182-c |
|---|---|
| Frame Width | 144 mm |
| Eye Height | 41 mm |
| Eye Width | 56 mm |
| Nose Bridge | 19 mm |
| Temple Size | 145 mm |
| Size | X-Large (> 140 mm) |
| Frame Features | Spring Hinges |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | Combination |