Rectangle Eyeglasses 184136
In stock
Why us:
16 years in business
Over 100k customer reviews
Easy exchange and returns
24/7 Customer Service
TERMS: We are pleased to offer a 50% + BOGO discount on all lenses, coatings, and tints excluding rush service. Please note that this discount does not apply to rush orders lenses. Discounts on frames are clearly indicated where applicable.
Description / Rectangle Eyeglasses 184136
Rectangle Eyeglasses 184136 are highly alluring and elegant rectangular frames featuring a classy full-rim design. The stylish rectangular lenses are beautifully complemented by a refined front, paired with appealing flat temples on the sides. These frames boast a chic blue-printed finish that enhances their sophisticated allure for a more refined look. Crafted from lightweight TR-90 material, they feature spring hinges to ensure a comfortable and pleasant fit for all-day wear. Purchase these glasses at the best prices with the promise of a quality customer experience.
More Information
| SKU | 184136 |
|---|---|
| Frame Width | 145 mm |
| Eye Height | 44 mm |
| Eye Width | 56 mm |
| Nose Bridge | 18 mm |
| Temple Size | 145 mm |
| Size | X-Large (> 140 mm) |
| Frame Features | Spring Hinges |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | TR (Lightweight) |
| Color | Blue-Printed |