Rectangle Eyeglasses 183894-c
In stock
Why us:
16 years in business
Over 100k customer reviews
Easy exchange and returns
24/7 Customer Service
TERMS: We are pleased to offer a 50% + BOGO discount on all lenses, coatings, and tints excluding rush service. Please note that this discount does not apply to rush orders lenses. Discounts on frames are clearly indicated where applicable.
Description / Rectangle Eyeglasses 183894-c
Rectangle Eyeglasses 183894-c are stylishly designed, appealing rectangle frames with a classy full-rim design. The stylish rectangle lenses are beautifully complemented by the stylized front design, which features a nice unique look and is gracefully accompanied by sleek, slender temples on the sides. These frames boast the classy finishes that add a refined touch of finesse to their captivating appeal, making them even more eye-catching. Crafted from a combination of lightweight TR-90 material and metal, they offer durability and comfortable wear. Add these glasses to your attire at the best prices, with the promise of a pleasant customer experience. These glasses will come packaged in a lovely Goggles4U case.
More Information
| SKU | 183894-c |
|---|---|
| Frame Width | 145 mm |
| Eye Height | 38 mm |
| Eye Width | 53 mm |
| Nose Bridge | 19 mm |
| Temple Size | 145 mm |
| Size | X-Large (> 140 mm) |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | Combination |