Rectangle Eyeglasses 183662-c
Out of stock
Why us:
16 years in business
Over 100k customer reviews
Easy exchange and returns
24/7 Customer Service
TERMS: We are pleased to offer a 50% + BOGO discount on all lenses, coatings, and tints excluding rush service. Please note that this discount does not apply to rush orders lenses. Discounts on frames are clearly indicated where applicable.
Description / Rectangle Eyeglasses 183662-c
Rectangle Eyeglasses 183662-c are high-quality, alluring, and elegantly designed rectangle frames with a classy half-rim style. These frames feature stylish rectangle lenses in a refined front design enhanced by lovely textured details for added charm. The sophisticated finishes lend a graceful touch of finesse to their overall look. Crafted from a combination of lightweight metal and TR-90 material, these frames also include spring hinges to ensure a comfortable and pleasant fit. Buy these glasses at the best prices with the promise of a great customer experience.
More Information
| SKU | 183662-c |
|---|---|
| Frame Width | 142 mm |
| Eye Height | 34 mm |
| Eye Width | 55 mm |
| Nose Bridge | 18 mm |
| Temple Size | 140 mm |
| Size | X-Large (> 140 mm) |
| Frame Features | Spring Hinges |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | Combination |